Dnes mám na pláne uvariť rizoto a žemlovku. Dúfam, že sa podaria.
Pred začatím varenia, však musím najprv spratať spúšť v kuchyni.
Všetky potrebné ingrediencie:
Rizoto: Prísady: rezne, alebo pečené mäso s predchádzajúcich dní (samozrejme, že môžete použiť aj čerstvé, ale tam je príprava dlhšia), ryža, cibuľa, hrášok, alebo akákoľvek zaváraná, alebo mrazená zelenina, soľ, korenie, vegeta a červená paprikaRyžu si preberieme a prepláchneme. Ja si ju vždy ešte pred prepláchnutím odmeriam v odmerke na vodu, aby som vedela potom pridať vodu. Dávam vždy vodu k ryži v pomere 2:1.
A tu sú vyššie spomenuté koreniny a v popredí nakrájaná cibuľka.
Nakrájanú cibuľku hodíme na rozpálený olej a pražíme a trápime v hrnci, kým nezačne zlatnúť a nezmäkne.
Pridáme k nej ryžu a za stáleho miešania a obracania pražíme, až kým sa nezačne pripaľovať, alebo nezostáva k hrudkách. Keď je ryžu už tak ďaleko, prihodíme všetky koreniny,...
... a aj zeleninu...
... zalejeme dostatočným množstvom vody a necháme na miernom ohni pod pokrievkou bublať. Ja varím ryžu 15, max. 20 minút od začiatku varu.
Kým sa nám ryža varí, nakrájame si mäso a na troške cibuli a oleja prehrejeme.
Potom už len všetko spolu zmiešame a možeme papať. Rýchle, sýte, dobré. Doporučujem podávať s vychladenou 10° a niečím kyslým, ale nie kyslým úsmevom.
A pokračujeme so žemlovkou:
Prísady: rohlíky alebo vianočka, mlieko, vajíčka, puding v prášku (akákoľvek príchuť akú máte radi), tvaroh, vanilínový a kryštálový cukor, kúsok masla, strúhanka a akékoľvek ovocie - kompótové, alebo čerstvé, hocičo na čo máte chuť, alebo máte po ruke.
Rohlíky a vianočku si nakrájame.
V mlieku rozmiešame žĺtka, puding a cukre. Na fotke pred a po rozmiešaní.
Nádobu, v ktorej budeme žemlovku piecť vytrieme maslom a vysypeme strúhankou. Nie je to nutné, ale lepšie sa potom žemlovka doluje s pekáča.
Rožky zalejeme mliekom a necháme chvíľku postáť.
A vrstvíme: rožky, marhule, tvaroh a na vrch znova rožky. Ak nám zostalo nejaké ochutené mlieko vylejte ho úplne nakoniec navrch.
A takto nejako to vyzerá, skôr než ten náš výtvor strčíme do rúry. Na teplote cca. 200°C pečieme asi tak 30 minút.
Tesne pred dopečením si z bielok, ktoré nám ostali vyšľaháme sneh a kydneme ho na žemlovku. Komu sa nechce, môže hneď do mlieka dať celé vajíčka a tváriť sa, že na sneh nič neostalo. :-)
Môj pomocník sa práve rozhodol, že už ho nebaví variť a odfujazdil s kuchyne.
Aaaaaa hotovo. Po cca. 5-10 minútach (podľa výkonu trúby) je žemlovka upečená, sneh zlatistý a celé to nádherne vonia. Stačí už len nabrať a dobrú chuť.
Komentáre
Keďže tu nikto nezanechal žiadne posolstvo, tak skúsim aspoň ja... :-)))
Ale zaujala ma Tvoja žemľovka. Lebo tej som sa už čosi narobila...
Toto nemalo chybu:
"Bielok, ktoré nám ostali vyšľaháme sneh a kydneme ho na žemlovku. Komu sa nechce, môže hneď do mlieka dať celé vajíčka a tváriť sa, že na sneh nič neostalo. :-)
Zopár nápadov možno odkukám aj od Teba, ale ja ju robím zásadne jablkovú - z čerstvých postrúhaných jabĺčok - a vrstvím podobne. Tie nakrájané rožky si však dobre ponamáčam v mlieku (bez príchutí) a osladím a ešte ich aj trochu roztlačím (lyžicou), aby boli také kompaktnejšie. Na jablká dám tvaroh, hrozienka, cukor a vrchnú vrstvu.
A tento spôsob - ak Ty uvádzaš - kompót (napr. broskyne alebo mandarinky) dávam do nepečenej piškótovej torty so smotanou... Aj ju robievaš aj Ty, tak ju niekedy daj. Môžeme porovnať postup. Ahojček! A díky za recepty. :-)
ďakujem za reakciu
nepečenú tortu robievam. budem ju asi robiť, keď sa vráti otec, on ju miluje, tak potom nafotím.